مدیر باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: 32 ,واحد صنعتی و 150 واحد خانگی پرورش قارچ با تولید سالانه 6 هزار و 500 تُن محصول در استان فعال است.

تولید سالانه 6500 تُن قارچ در چهارمحال و بختیاری

ابراهیم شیرانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد گفت: ۳۲ واحد صنعتی و ۱۵۰ واحد خانگی پرورش قارچ با تولید سالانه ۶ هزار و ۵۰۰ تُن محصول در چهارمحال و بختیاری فعال است.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: برخی واحدهای خانگی به دلیل عدم وجود نقدینگی و سرمایه در گردش به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برای تولید هر یک کیلوگرم قارچ پنج کیلوگرم کمپوست نیاز است و همین هزینه سنگینی برای تولیدکننده دارد، افزود: کارگاه‌های کوچک تولیدی معمولا به دلیل نوسانات بازار و نداشتن زنجیره تامین مستقیم دچار ورشکستگی می‌شوند.

شیرانی اضافه کرد: تولیدکنندگان بزرگ بازار فروش مطمئن خودشان را دارند اما تولیدکنندگان کوچک اگر نتوانند خود را با نوسانات بازار تطبیق دهند دچار ضرر و زیان می‌شوند و سرمایه خود را از دست می‌دهند.

وی عنوان کرد: از این رو باید از طریق مدیریت صنایع ورود پیدا کرد و از مرحله تامین کمپوست تا مرحله بازاریابی و فروش در کنار این تولیدکنندگان بود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: هم‌اکنون یک واحد تولید کمپوست فعال و یک واحد نیمه‌فعال در استان وجود دارد.

پایان پیام/۶۸۰۲۴

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید