روزنامه «الشرق الاوسط» با انتشار گزارشی از دیدار «محمد بن‌سلمان» و «حسین امیرعبداللهیان» در جده نوشت: این آسان‌ترین مذاکره بین ایران و عربستان بود و برخلاف انتظارات، دیدار دو طرف پیچیدگی خاصی نداشت.

گزارش «الشرق الاوسط» از «آسان‌ترین مذاکره بین ایران و عربستان»

به گزارش گروه بین‌الملل فراخوان مقاله چهارمین کنگره بین‌المللی فن‌آوری، ارتباطات و دانش، «طارق الحمید» روزنامه‌نگار عربستانی با انتشار یادداشتی در روزنامه «الشرق الاوسط» به تحلیل دیدار «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی پرداخت.

در ابتدای این یادداشت آمده است: محمد بن‌سلمان، ولی‌عهد عربستان از حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران استقبال کرد و اظهارنظرها درباره این سفر به طور چشمگیری در همه جا آغاز شد. برخی‌ها زبان بدن را در تصاویر تحلیل کردند، در حالی که در واشنگتن کسانی مثل «ولی نصر» آمریکایی ایرانی‌الاصل هستند که معتقدند این دیدار «پیچیدگی‌های بسیار کمتری از حد موردانتظار داشت».

الحمید در ادامه نوشت: اعتقاد من این است که این آسان‌ترین مذاکره عربستان و ایران در طول چهار دهه اخیر بود؛ زیرا طرفین یکدیگر را مورد ارزیابی قرار دادند. امروز عربستان سعودی و ایران، دو کشوری نیستند که در گذشته بودند؛ ریاض و تهران حتی با دو سال پیش خود فرق دارند.

تحلیلگر سعودی افزود: عربستان بی‌تردید گزینه‌های راهبردی خود را شناسایی کرده که عبارتند از توسعه و کنشگری فعال بین‌المللی؛ تا دیگر بازیگری نباشد که به جزئیات منطقه‌ای مشغول است. من می‌گویم که خواسته‌های سعودی امروز روشن است.. اکنون بحث در مورد آنچه ایران می‌تواند در لبنان، غزه، صنعا، سوریه یا عراق انجام دهد، نیست؛ بلکه یک اهتمام واضح و مستقیم سعودی وجود دارد و آن هم استفاده از فرصت‌ها و گسترش سرمایه‌گذاری‌هاست.

وی در ادامه ضمن اشاره به ابتکارات عربستان برای مشارکت اقتصادی با ایران می‌نویسد: مسلم است که تهران به خوبی از این موضوع [توان اقتصادی طرف سعودی] آگاه است؛ وزیر ایرانی هم در حالی به عربستان سفر می‌کند که می‌داند ریاض اکنون بیشتر به پرونده بحران جنگ روسیه در اوکراین مشغول است.

تحلیلگر سعودی ضمن اشاره به حمایت ایران از ریاض در پرونده میزبانی «اکسپو۲۰۳۰» عربستان، تاکید کرد: سفر وزیرخارجه ایران به عربستان سعودی «پیچیده و نمایشی» به نظر نرسید؛ آنگونه که برخی‌ها تلاش کردند آن را پیچیده به تصویر بکشند.  

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید